Kulübümüz

Uçmakdere, Şarköy

 

Flag of Turkey.svg Uçmakdere
 
Harita
Bilgiler
Nüfus 287 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 59800
Alan Kodu 0282
Genel bilgiler
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Tekirdağ
İlçe Şarköy
Resmî Sitesi [2]

Uçmakdere, Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesine bağlı bir köydür.


Konu başlıkları

Tarihi

Köyün Rumca'daki adı"Avdimio"'dur."Hoş yer" anlamına gelmektedir..Rumlar AVDiMiO adını kullanırken,yörede yaşayan Türk Yörükleri Uçmakdere'ye "AVDiN" demişlerdir. Rumlar zamanında önemli bir şarap üretim merkezi olarak faaliyet göstermiştir. 1918'te çekilmiş bir fotoğrafa göre; köyde yaklaşık 500 hane bulunmakta olup; evlerin çoğu 3 katlı ve camekanlıdır. Köyde 3 tane eczane, 2 kilise, 3 ayazma (kutsal çeşme), 2 Maşatlık (Rum mezarlığı) ve 2 ahşap köprü olduğu, her sokakta kandiller yandığını, 3 yol ağızlarında ise "Talika"ların birbirlerini görebilecekleri dev aynaların olduğu, her evin altında tonlarca şarap alabilen mahzenlerin olduğu, ziyarete gelen Rumlar tarafından anlatılmaktadır. Özellikle "Çavuş Üzümleri"nin Amerika'ya buradan gönderildiği resmi kayıtlarda bulunmaktadır. 1924 yılındaki mübadele ile köydeki Rum ahali Yunanistan'a göç etmiş, yerlerine Selanik'in Gevgeli-Karasinan ve Mayadağ kazalarından gelen Türkler yerleştirilmiştir. Köyde Osmanlı'ya ait hiçbir Kültür mirası olmaması da manidardır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Köyde 2001 yılından beri faaliyetini sürdürmekte olan "Uçmakdere Köyü Koruma-Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği" bu konularda araştırmalar yapmaktadır.Başkan (Em.Sın.Öğ.) Ümit KALFA tarafından hazırlanan bilgiler en kısa zamanda güncellenecektir.

Turizm

Köyün sahilinde "MOCAMP ÇINAR" adında her türlü ihtiyacınızı giderecek şekilde gruplar ve aileler için organize edilmiş (Rezervasyon:0532.5767350-0282.5251018)tarihi çınarların altında,açık hava restoranı ve piknik alanları bulunmaktadır.Aile için piknik yerleri,özel pansiyonlar ,çay bahçesi ve güneşlenme için çakıl sahili bulunmaktadır.Gözleme,tost,taze balık,köfte ve köy şarabı servisi alabileceğiniz lokantalar mevcuttur.Hafta sonları AYVASIL mevkiinde de;sevdiklerinizle paylaşacağınız,piknik ortamları mevcuttur. Ayrıca Ayvasıl mevkiinde yamaç paraşütü yapma imkânı da vardır.(Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü)Turizm Danışma: UÇMAK-DER-Ümit KALFA (0282.525 11 38-525 11 50-umitkalfa@hotmail.com)Köye giriş ve çıkışlarda da mis kokulu "Organik Köy Ürünleri"ni satın alma imkânınız bulunmaktadır.Hele hele "Uçmakdere Balı" son yıllarda en rağbet gören ürünlerimizdendir.

Coğrafya

Tekirdağ iline 35 km, Şarköy ilçesine 35 km,Çerkezköy'e 96,Çorlu'ya 72 km,Hayrabolu'ya 89 km uzaklıktadır.İstanbul'a ise sadece 170 km uzaklıktadır.Zaten gittiğinizde Marmara Bölgesi'nde böyle bir doğal güzelliğin varlığı sizleri oldukça şaşırtacaktır.Uçmakdere Köyü'nün sırtını dayadığı GANOS DAĞI (950 m) ,Trakya'nın ikinci büyük yükseltisidir.Uçmakdere Köyü ,Marmara Adası'na denizden 18 km,Avşa'ya 28 km uzaklıktadır.Geleceğin turizm gözdesi olacak olan Uçmakdere'ye bir an önce gidiniz.Belki yakında bazı şeyler değişecektir,değil mi?

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi"KARASAL İKLİM "etki alanı içerisindedir.Yazları sıcak ve kurak,kışları soğuk ve yağışlı geçer.Kar yağışının yoğunluğu sularımızı bire-bir etkilemektedir.Köy merkezimiz denizden 110 metre yükseklikte olup; sahile indikçe ılıman bir iklime geçiş gözlemlenmektedir.Ayvasıl Mevkii'nde ise AKDENİZ İKLİMİ yaşanmaktadır.(UÇMAK-DER güncellemesi)

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 268
2000 287
1997 282

Ekonomi

Köyün ekonomisi bağcılık,hayvancılık,keçi ürünleri,pekmez,zeytinyağı,şifalı otlar,organik bal üretimi,ıhlamur ve adaçayı gibi kalemlerden oluşmaktadır.Bu yıl (2010) bir kaç aile tütün ekimi yapmak için gerekli hazırlıkları yapmışlardır.Köyün geleceği bir bakıma gezi ve kültür turizmine bağlıdır."Uçmakdere Güzelleştirme Derneği" bu konuda her fırsatta halkı desteklemektedir.Köylü olarak "Yamaç paraşütü ve Doğa gezileri" yapan kurum ve kuruluşlardan ; gözle görülebilecek bir ilgi beklenmektedir.Hafta sonu veya günü birlik gelen misafirlerimizinde köylülerimizi yüreklendirmesi halinde;köyümüz ve yöremiz büyük bir kalkınma içinde olacaktır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.10 adet öğrenci 10 km uzaklıktaki "Hoşköy İlköğretim Okulu'"na devam etmektedirler.Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak faal değildir,Muhtarlık tarafından pansiyon olarak kullanılması düşünülmektedir.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir,2010 yazında asfaltlama çalışmalarına başlanacaktır.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy internetle 2008'in Mart ayında tanışmıştır.Adrese dayalı nüfus sistemine göre 220 adet boş ve dolu konutlara numara tahsis edilmiştir.Köy yerleşimi içinde kayıtlı 142 hane ve eklentileri olup;köyle sahil arasında bağ evleri ve yazlıklardan oluşan 78 hane ve eklentisi bulunmaktadır.Kışın 200 kayıtlı seçmeni olan köyün nüfusu,yazın okulların tatil olması dolayısiyle 600'e ulaşmaktadır.Köyümüz gün geçtikçe cazibe merkezi olma konusunda olumlu sinyaller vermektedir.(Güncelleyen: Uçmak-Der Bşk:Ümit KALFA)