Haberler

 
BU KENTTE GÖKYÜZÜNE DOKUNABİLİRSİNİZ! - TEYAK - gökyüzüne dokunabilirsiniz,

BU KENTTE GÖKYÜZÜNE DOKUNABİLİRSİNİZ!

13 Ağustos 2011
Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü (TEYAK) Başkanı Sadri Özel, ''Tekirdağ, köftesi ve kirazıyla bilinen bir şehir olduğu gibi, yamaç paraşütüyle de ismini duyurabilecek potansiyele sahip'' dedi.

Yavuz Karaduman


Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü (TEYAK) Başkanı Sadri Özel, ''Tekirdağ, köftesi ve kirazıyla bilinen bir şehir olduğu gibi, yamaç paraşütüyle de ismini duyurabilecek potansiyele sahip'' dedi.
Özel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tekirdağ'ın Şarköy ilçesine bağlı Uçmakdere köyünün Ayvasın mevkisinde yapılan yamaç paraşütü uçuşları ve yörenin doğal güzelliklerinin her geçen gün ziyaretçilerin beğenisini topladığını belirterek, bölgenin yamaç paraşütü turizmine açılmasıyla, çalışmalarını kurumsal bir yapıda yürütmek için 2010 yılında TEYAK'ı kurduklarını ifade etti.
Yeniköy'de 20 yıldır kullanılmayan bir okulu Tekirdağ valiliği'nin onayıyla kiraladıklarını ifade eden Özel, ''Bu binayı restore ettik ve bir yamaç paraşütü okulu haline getirdik. Burada yamaç paraşüt uçuşlarına yeni başlayanlar için teorik eğitimleri veriyoruz'' diye konuştu.
Yamaç paraşütünün Tekirdağ'da marka olmasını amaçladıklarını belirten Özel, şöyle konuştu:
''Amacımız, Tekirdağ'da yamaç paraşütünü bir marka haline getirmek ve yamaç paraşütü turizmini Tekirdağ'da genişletmek. Tekirdağ, köftesi ve kirazıyla bilinen bir şehir olduğu gibi, yamaç paraşütüyle de ismini duyurabilecek potansiyele sahip. Tekirdağ'daki yamaç paraşütü bölgesinin uçuş için bir çok avantajı var. Burası yamaç paraşütü uçuş tekniği açısından değerlendirildiğinde, Türkiye'nin bir numaralı kalkış pistine sahip. Pist kalkışa elverişli ve çok geniş.''
TÜRKİYE'DEKİ EN UYGUN PARKUR
Özel, pist özelliklerinin sıralandığında Türkiye'nin yamaç paraşütü sporu için en uygun yeri olduğunun ortaya çıktığını ifade ederek, şunları söyledi:
''Buradaki uçuş pistinin aynı anda ortalama 60 paraşüte kalkış imkanı sağlaması ve doğal çimle kaplı olması nedeniyle, Türkiye'deki en uygun parkur diyebilirim. Bugün binlerce uçuşun yapıldığı Fethiye Ölüdeniz'deki kalkış parkuru bile Tekirdağ'daki parkurun yanında çok küçük kalıyor. Ayrıca Tekirdağ'daki iniş yeri de deniz kıyısında çok geniş ve uzun bir parkur içerisinde yer alıyor. Bu da başlangıç aşamasındaki pilotlar için hiçbir sıkıntı oluşturmadan hem kalkışta hem inişte gayet sağlıklı bir kullanım imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra, bölgenin deniz kıyısında olması görsel zenginlikle birlikte başlangıç ve orta seviyeli pilotlar için türbülanslı hava riskini azaltıyor.''
Yamaç paraşütü uçuş bölgesinin şehir merkezlerine yakın olmasının da büyük avantaj olduğunu bildiren Özel, ''Uçuş bölgesinin Tekirdağ il merkezine 25 İstanbul'a da 150 kilometre uzaklıkta olması, pilotlar için ulaşım kolaylığı sağlıyor. Özellikle yamaç paraşütü pilotlarının yoğun olarak yaşadığı İstanbul'un yakın olması, bu bölgenin tercih edilmesi için büyük avantaj'' dedi.AA

 

http://www.gorunumgazetesi.com.tr/haberler/bu-kentte-gokyuzune-dokunabilirsiniz-.html

Etiketler : gökyüzüne dokunabilirsiniz,