Haberler

 
Yamaç paraşütü Tekirdağ’ı uçuruyor - TEYAK - Zımba Magazin

Yamaç paraşütü Tekirdağ’ı uçuruyor

Trakya’nın ve Tekirdağ’ın yeni markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyen “yamaç paraşütü” gün geçtikçe daha fazla sayıda insanın ilgisini çekerken, bu spor ve turizm dalının yapıldığı yer olan Tekirdağ’daki Yeniköy-Uçmakdere bölgesi de bu alandaki ziyaretçi sayısını artırmaya devam ediyor.

2007 yılında Yeniköy ile Uçmakdere arasında bulunan, 625 m. rakımlı Nişan Tepe’deki kalkış yerine çıkan yolun yapılmasıyla birlikte, aktif olarakyamaç paraşüt sporcularının kullanımına açılan bölge; çok kısa bir süre içerisinde, yamaç paraşütü açısından sahip olduğu uygun özellikler ve içinde barındırdığı doğal güzellikler açısından, hem bölge hem de Türkiye genelinde bilinen ve tercih edilen bir uçuş yeri haline gelmiş.

Çok değil, daha iki yıl öncesine kadar neredeyse terk edilmiş sayılabilecek yaklaşık 15-20 kişinin ikamet ettiği Yeniköy’de ve bu köye ait 18 yıldır kullanılmayan eski okul binasında büyük bir başarıya imza atan Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü; burada şu anda Türkiye’de kendi alanında bir eşi olmayan bir yamaç paraşüt kulübü ve tesisi yaratmış.

1

2

3

4

5

Daha önceleri kimsenin durmadan geçip gittiği Yeniköy ve çevresi, artık yamaç paraşüt spor turizmi ve tabi ki bunun bölgedeki mimarı Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü sayesinde, bu sporla ilgisi olmayan insanların dahi mola vermeden geçmediği bir cazibe merkezi haline dönüşmeye başlamış.

Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü’nün Yeniköy’deki kulüp binasında Kulüp başkanı Sadri ÖZEL ile birlikte bölgedeki yamaç paraşütü faaliyetleri, yürüttükleri projeler ve son gelişmelerle ilgili olarak bilgi almak üzere bir görüşme yaptık.

Zımba: 2013 yılının ortasındayız. Yamaç paraşüt turizmi açısından değerlendirmek gerekirse sezon nasıl geçti? Özellikle geçmiş yıllara göre kıyasladığımızda nasıl bir gelişme var?

Sadri ÖZEL: Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, genel açıdan bakıldığında yamaç paraşüt sporu bir sezon sporu yani sadece yaz aylarında yapılabilen bir faaliyet değildir. Yağış olmadığı sürece ve uygun rüzgar koşulları olduğu sürece-ki bu rüzgar koşulları sıcaklıkla bağlantılı değildir-her mevsim yapılabilir. İkinci olarak bulunduğumuz bölge açısından değerlendirdiğimizde, Yeniköy-Uçmakdere bölgesi senenin 12 ayında da uygun rüzgar koşulları olduğu sürece uçuşların yapılabildiği bir bölgedir. Hatta yıl içerisindeki uçuş istatistiklerine baktığımızda bazı kış aylarındaki uçuş yapılan gün sayısının, bazı yaz aylarının uçuş yapılan gün sayısından fazla olduğunu bile görmekteyiz. Bu durum aynı zamanda kışın uçuşa kapalı olan birçok uçuş bölgesine nazaran, bölgemiz açısından bir avantaj teşkil etmektedir.

Zımba: Pekiyi, bu yılı göz önünde bulundurarak önümüzdeki yıllar açısından beklentileriniz ve değerlendirmeleriniz nasıl?

Sadri Özel: Tüm olumsuz hava koşullarına rağmen yamaç paraşüt uçuş sayısı geçen yıla nazaran iki misli artış göstermesine rağmen, çok daha büyük bir artış potansiyelini içinde barındırmaktadır. Tabi bu potansiyeli harekete geçirmek, öncelikle eğitim tesislerinizle birlikte, kalkış ve iniş alanlarının düzenlenmesini kapsayan altyapının iyileştirilmesi, yamaç paraşüt pilot eğitimi ve tabi ki sizin bu işe harcayacağınız emekle doğru orantılıdır.

Biz Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü olarak, yamaç paraşüt spor ve turizminin bölgemizdeki gelişimi için çok ciddi bir emek sarf ediyoruz. Eğitim konusuna büyük bir önem veriyoruz. Kulübümüzün kuruluşunun üzerinden henüz 3 yıl bile geçmemişken, yaklaşık 80 kişiyi yamaç paraşüt sporuna kazandırdık. Geçen yıl Türk Hava Kurumu ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz eğitim programı ile 28 sporcumuza Uluslararası Hava Sporları Federasyonu’nun (FAI) lisansını aldırdık. Altyapı konusunda kulüp olarak kendi mütevazı imkanlarımızla, iniş bölgemiz olan Ayvasıl koyunda 2400 metrekarelik bir alanı, Türkiye’de örnek bir iniş alanı olarak gösterilecek şekilde düzenleme çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca bizim için çok önemli olan bir projeyi de Trakya Kalkınma Ajansı desteğinde yürütüyoruz.

Zımba: Evet, tam ben de proje konusunu soracaktım. Sizin yamaç paraşüt spor ve turizminin geliştirilmesi adına çok ciddi proje çalışmalarınız olduğunu biliyorum, son olarak Trakya Kalkınma Ajansı ile yürüttüğünüz projeden biraz bahsedebilir misiniz?

Sadri Özel: Biz şu anda Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2011 yılı Sosyo-Ekonomik Kalkınma Programı proje desteği kapsamında “Tekirdağ İlinde Yamaç Paraşütü Spor ve Turizminin Geliştirilmesi ve Yamaç Paraşütü Spor ve Turizminin Bir Marka Değeri Olarak Tekirdağ İline Kazandırılması” isimli projemizin uygulamasını bitirdik. Bu proje kapsamında, Yeniköy’de bulunan kulüp binamızda 30 kişilik bir Hava Sporları Eğitim Merkezi kurduk. Öncelikle bizim kendi eğitim faaliyetlerimiz için kullanılacak bu merkez, ayrıca önümüzdeki dönemlerde hem yurtiçi hem de yurt dışından diğer havacılık kulüplerine hizmet verebilme açısından da büyük bir önem taşımaktadır. Yine bu proje kapsamında kulübümüze alınan yamaç paraşüt malzeme ve ekipmanları sayesinde, kulübümüz malzeme altyapısı olarak çok önemli bir noktaya geldi. Ayrıca projenin bizce en önemli noktalarından birisi olan eğitim konusunda, şu anda proje kapsamında 10 öğrenci yamaç paraşüt başlangıç eğitimine başladı. Bu öğrencilerin sekizi Namık Kemal Üniversitesi öğrencisi ve bizim daha bu kulübü kurarken önümüze koyduğumuz hedeflerden birisi olan, üniversitede bir yamaç paraşüt topluluğu yaratma hedefimizi de böylelikle bu proje vasıtasıyla gerçekleştirmiş olduk.

Zımba: Aslında daha konuşacak çok konu var ama, şimdilik bu kadar diyerek, Kulüp Başkanı Sadri Özel’e teşekkür ederek yanlarından ayrılıyoruz.

Evet, Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü bu kadar kısa bir süre içerisinde, özellikle bölgedeki doğa ve spor turizmi açısından yaptıkları ve tabi ki yapacakları açısından bir başarı abidesi olarak yükseliyor. Emek verildiğinde ve her şeyden önemlisi severek ve inanarak ortaya konan hedefler doğrultusunda çalışıldığında, başarının nasıl yakalandığını görmek istiyorsanız, Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü’nü ziyaret etmeden Yeniköy’den geçmeyin…tabi ki bu arada yamaç paraşütü ile uçmayı da ihmal etmeyin…çünkü gerçekten muhteşem bir zevk.

 

Kaynak : http://www.zimbamagazingazetesi.com/manset/yamac-parasutu-tekirdagi-ucuruyor.html

Etiketler : Zımba Magazin