Yamaç Paraşütü

 
Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü 5 Gün Süreli Uluslararası APPI lisanslı Yamaç Paraşütü Pilotluk Eğitimi - TEYAK - yamaç paraşüt okulu,uçmakdere,tekirdağ

Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü 5 Gün Süreli Uluslararası APPI lisanslı Yamaç Paraşütü Pilotluk Eğitimi

 

 

APPI nedir ?

      Açılımı : ‘’Association of Paragliding Pilots and Instructors’’ olan, Dünyada 102 ülkede üyesi bulunan ve amatör yamaç paraşüt pilotu aşamasından itibaren, profesyonel tandem( yolcu uçuran) pilotluk ve eğitmenlik aşamasına kadar pilot  yetiştiren, İsviçre merkezli   dünyanın en gelişmiş ve en güvenli Yamaç Paraşütü eğitim sistemidir.

Kimler Pilot olabilir ?

14 yaşından itibaren herhangi bir sinirsel rahatsızlığı ve kalp-dolaşım bozukluğu olmayan, 15-20 metre koşu yapabilecek kadar fiziksel sağlığı yerinde olan bay/ bayan herkes yapabilir.

Neler Gerekli ? Kurs boyunca bölgedeki tüm araç transferleri ve uçuş ekipmanı kulüp tarafından karşılanacaktır. Kursiyer koşmasına ve spor yapmasına engel olmayacak mevsim şartlarına uygun kıyafet ve arazi şartlarına uygun bilekten korumalı trekking tarzı bot getirmek zorundadır.

Gerekli evraklar nelerdir ? Kurs öncesi verilmek üzere, aile hekiminizden veya herhangi bir hastaneden alacağınız ‘’Yamaç paraşüt sporunu yapmasına engel yoktur’’ ibareli sağlık raporu. 4 adet vesikalık fotoğraf ve nüfus kağıdınızın fotokopisi. Kursiyer sağlık raporu ve diğer evrakları kurs öncesi kurs yetkilisine eksiksiz ibraz etmek zorundadır. Eksik evrak getirenler kursa alınmayacak kaydı bir sonraki kurs dönemine kaydırılacaktır.

 

EĞİTİM PROGRAMI VE YERİ

Eğitimin tüm aşamaları Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü’nün Tekirdağ - Yeniköy de bulunan eğitim merkezinde ve Tekirdağ-Çorlu çevresinde bulunan eğitim ve uçuş alanlarında yapılacaktır.

1 – 2. Gün : Kulüp dersliğinde ortalama 6+6=12 saat teorik ders.

Ders konuları :

-          Ekipman bilgisi

-          Aerodinamik

-          Genel ve mikro meteoroloji

-          Uçuş teknikleri

-          Havacılık kuralları

2. gün ders bitiminden  sonra, kursiyerler yazılı sınava alınacaktır. ( Geçme notu 100 üzerinden en az 80 dir).Başarısız olanlara bir gece çalışma süresi verilip 3. Günün sabahı 2.ve son sınav hakkı verilecektir.

 

3.Gün : Yer Çalışmaları -  Eğitim alanında ekipmanın tanıtılması, kuşanma, kalkış tekniğinin eksiksiz uygulanması çalışmaları ( Tüm gün ). Gün sonunda gün kritiği toplantısı.

4. Gün : Yer Çalışmaları ve küçük tepe uçuşları –  Hava ve rüzgar durumuna göre Uçmakdere ya da Çorlu bölgesi çalışma alanına gidilmesi ,Çalışma bölgesi ve yapılacak çalışmalar hakkında genel brifing, 5-30 metre irtifalı küçük tepelerden telsiz kontrolünde uçuşların başlatılması,( Her kursiyer kalkış ve iniş tekniğini eksiksiz uyguladığı en az 5 adet uçuşu gerçekleştirmek zorundadır) Faaliyet sonunda günün kritiği.

5.Gün: İrtifa Uçuşları – Uçuşlar Tekirdağ Uçmakdere bölgesinde hava ve rüzgar durumuna göre seçilecek 260 metre güney tepe, 600 metre Kuzeydoğu tepesi ve ya 625 metre irtifalı Ana pistten yapılacaktır. Bölge hakkında brifing verilmesi, kalkış pistleri ve iniş alanının tanıtılması,telsiz kontrolünde kalkış ve iniş alanında bulunacak olan iki eğitmen nezaretinde her kursiyer en az 2 uçuş yapacaktır. Toplamda küçük tepeler irtifa uçuşları sonunda en az 7 uçuş yapmış kursiyer, kursu tamamlamış ve APPI  Open Sky Pilot lisansı almaya hak kazanmış sayılacaktır.

 

APPI Eğitim sisteminde İlerlemem Mümkün mü  ve hangi aşamalardan geçmem gerekiyor ?

APPI sistemi sizi 4 aşamalı bir eğitim sistemi ile dünyada en ileri sistemle yetişmiş, kabul gören ve güvenle uçan bir pilot yapıyor. Sırasıyla Opensky pilot, Adventure Pilot, APPI pilot ve Advanced  Pilot eğitimlerini alıp yamaç paraşütü profesyonelleri dünyasına adım atmaya hazır olabilirsiniz.

Yamaç Paraşüt pilotu olarak profesyonellik ne demektir ?

Yamaç paraşüt sporunda single tabir edilen tek kişilik uçuşlar ve eğitimler sonunda eğer bu alanda kariyer yapmak isterseniz APPI size profesyonel tandem pilotluk ( Ticari olarak yolcu uçuran ) ve Eğitmenlik alanlarında size profesyonel yamaç paraşüt pilotluğu dünyasının kapılarını açıyor. Alacağınız profesyonel belgeler ile dünyanın bir çok ülkesinde çalışma fırsatını elde etmiş olursunuz.

Başlangıç eğitiminden sonra ileri seviye eğitim programları için lütfen kulüple bağlantıya geçiniz. 2016 yılı kurs program ve tarihleri yakında web sitemizden duyurulacaktır.

 

Etiketler : yamaç paraşüt okulu,uçmakdere,tekirdağ