Yamaç Paraşütü

 
Sıkça Sorulan Sorular - TEYAK - sss,faq

Sıkça Sorulan Sorular

 

Yamaç Paraşütü Nedir ?

Yamaç paraşütü Kanat(Paraşüt) ve Harnes'ten (havada içine oturduğunuz altında yedek paraşüt monte edilmiş koltuk) oluşan en basit, en ucuz ve kullanımı en kolay hava aracıdır. Uygun eğimli tepelerden küçük bir koşuyla hızlanıp havalanmak suretiyle uçulur. Ekipman 7 metreye 1 metre süzülme oranıyla sizi havada uçurur ve üzerindeki kumandalarla istediğiniz yöne giderek sizi güvenli bir şekilde istediğiniz noktaya indirir. Single (tek kişilik) Tandem (Çift kişilik) olmak üzere iki çeşidi vardır. Yamaç paraşütleri sıkı ve sayıca çok yüksek oranda testlere tabi tutularak üretilir ve satışa sunulurlar. Üretim aşamasının her bölümünde malzeme kalitesi ve güvenlik kontrolleri titizlikle yapılır. Bu iş için özel yapılmış malzemelerin bir araya gelmesiyle üretilirler. Örneğin paraşüt üzerindeki onlarca ipten her biri yaklaşık olarak 130 kg taşıyacak kapasiteye sahiptir. Uçuş esnasında bir ipe sadece 4-5 kg.lık bir yük düşer. Kurallarına uygun yapıldığı sürece oldukça güvenli bir spordur.

Pahalı Bir Spor Mudur?

Uçmanın en ucuz şekli olmasına rağmen başlamak ve malzemesini edinmek için bir miktar yatırım yapmanız gerekecektir. Kıyaslama yaparsak ikinci el 20 yaşında ortalama bir otomobil almaktan daha ucuzdur. Malzemeler yeni alınabileceği gibi, belli bir ikinci el piyasası da vardır.

Malzemeleri Kolayca Bulunur mu?

Ülkemizde ve dünyada en çabuk gelişen ve yayılan spor dalının yamaç paraşütü olmasından dolayı birçok yabancı firma ve Türkiye distribütörlerine ulaşmak oldukça kolaydır. İkinci elde Türkiye'de ve dünyada gelişkin bir piyasası vardır. Malzeme almak istediğinizde Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü olarak size her türlü yardımda bulunabilmekteyiz.

Yükseklik Korkum Var, Uçabilir miyim?

Yükseklik korkunuz çok ileri seviyede değilse (göz kararması, çarpıntı yapmıyorsa) siz de rahatlıkla uçabilirsiniz. Bugüne kadar yükseklik korkusu olduğunu iddia eden birçok kişiyi uçurduk. Uçuş sonunda hepsi çok mutluydular.

Eğitim Almadan Uçabilir miyim?

Eğitim almadan uçmanın tek yolu tecrübeli bir tandem pilotu ile uçmaktır. Uçuş öncesi size verilecek 5 dakikalık bir brifingle rahatlıkla ilk uçuş tecrübenizi yaşayabilirsiniz. Bu sporu yapmaya karar verirseniz, bu noktadan sonra tek başınıza uçabilmek için ciddi bir eğitim almanız gerekecektir.

Eğitim Aşamaları Nelerdir?

Sizi havacılığa hazırlayacak ayrıntılı bir teorik eğitim ve bunu takip eden ciddi bir pratik eğitimden geçerek, önce 30-40 metre irtifalı küçük tepelerden, daha sonra da 250 metreden 625 metreye kadar değişen yüksek irtifa uçuşlarından sonra bir yamaç paraşütü pilotu olabilirsiniz.

40 kiloyum, Uçabilir miyim?

Yamaç paraşütleri farklı kilolara göre farklı büyüklük ve taşıma kapasiteleriyle üretilirler. Kilonuza uygun bir yamaç paraşütü ile her zaman güvenle uçabilirsiniz. Tek kişilik paraşütler 40 kiloluk bir pilottan tutun da 120 kiloluk bir pilotu uçuracak kadar farklı ebatlarda yapılırlar. Örneğin tandem paraşütler 2 kişiyi uçurabilmek için 230-240 kg taşıyabilecek büyüklüklerde imal edilmektedir.

Yamaç Paraşütü Yılın Hangi Zamanlarında Yapılabilir?

Bölgemizde yağışsız hava ve uygun rüzgar şartlarının hüküm sürdüğü her gün kısacası yılın 12 ayı yapılabilir. Uygun kıyafetle Ocak, Şubat aylarında bile uçabilirsiniz.

Eğitim Almak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Eğitim almak için gerekli şartlar web sayfamızın "Yamaç Paraşütü" bölümünde detaylı şekilde yer almaktadır. Bkz.

Bu Sporu Yapmak İçin Belli Bir Yaş Sınırı Var mıdır?

Eğitim alabilmek için veli izin belgesi ile birlikte alt yaş sınırı 16'dır. Fiziksel kondisyonunuz ile bağlantılı olarak ise üst yaş sınırı yoktur. Bu spora 67 yaşında başlayanlarla da tanışmış bulunmaktayız.


Etiketler : sss,faq